Features
The cable is electronically marked (e-marker) with an IC (sometimes referred to as an “active cable”) to assist in negotiation of charging rates and USB-C alternate modes. Gold plated connectors with nickel plated shell and 26 AWG coaxial cable for maximum EMI shielding and excellent data transmission integrity.
Specifications
Supports USB-IF Power Delivery standard (up to 5A, 5V-20V, 100W max) and data transfer up to 10Gbps between USB 3.1 Gen 2 hosts and devices. Supports for Alternate Modes, including VESA DisplayPort Alt Mode up to 4K@60Hz.
Compatibility
Cable supports all USB generations; USB 1.1, 2.0, 3.0 and USB 3.1 Gen 1/Gen 2.
Incompatible with Qualcomm QC and other (non USB-IF PD) "Power Delivery" technologies.
In the Bag
3.3ft/1m USB-IF Certified USB-C male to USB-C male cable
Plugable 10Gbps USB C to USB C Cable, 3.3 feet (1 Meter), 5A, USB-IF Certified, USB 3.1 Gen 2 Type-C - Driverless
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
Compatibility
In the Bag
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Plugable HDMI Switch With USB-C
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Plugable DisplayPort to DVI Adapter (Passive)
Plugable HDMI to VGA Active Adapter Cable
-70%
Plugable DisplayPort to VGA Adapter (Active)
Plugable DisplayPort to HDMI Adapter (Passive)
Plugable Compact 87-Key Mechanical Keyboard With Blue-Style Switches
-70%
Plugable Compact Bluetooth® Folding Keyboard and Case
-70%
Plugable DisplayPort to HDMI Active Adapter
-70%
Plugable Full Size 104-Key Mechanical Keyboard With Blue-Style Switches
Plugable Bluetooth® Full-Size Folding Keyboard and Case
Plugable Thunderbolt™ 3 Dual DisplayPort Adapter for Mac
-70%